UA

Расстояние между шурупами

Проверить расстояние между шурупами под углом 90 (в соответствии с нормой PN-EN 1995-1-1 и/или ETA-13/0393)

1 выбрать нагрузку шурупов
2 выбрать диаметр шурупов
3 просверлены ли отверстия?
[[sizeF | number:1]] mm [[sizeB | number:1]] mm [[sizeE | number:1]] mm
[[sizeC | number:1]] mm [[sizeA | number:1]] mm [[sizeD | number:1]] mm
Для данной конфигурации следует просверлить отверстия (в соответствии с PN-EN 1995-1-1)
самые частые соединения

Доступны шурупы из предложения DMX:

Długość [mm]Сводка групп
GrupaDługość [mm] [[ dimension ]] момент ввинчивания* [NM]
[[ category.name ]] [[ category.diameters[findSize(key, currentDiameter)].moment ]]

*ориентировочные значения

DMX | Плотницкие шурупы

Jak dobrać moment obrotowy wkrętarki do momentu wkręcania wkrętu?

Mało kto, poza profesjonalistami, zwraca uwagę na moment obrotowy wkrętarki, a przecież jest to czynnik decydujący o właściwym dopasowaniu „siły” wkręcania do rodzaju materiału, z jakim pracujemy, i do długości oraz grubości używanego wkrętu.

Większość majsterkowiczów przy wyborze konkretnego modelu wkrętarki lub wkrętarko-wiertarki sugeruje się ceną i podstawowymi parametrami. Wśród nich za najważniejsze uważa się takie, jak napięcie znamionowe, rodzaj i pojemność akumulatora oraz rodzaje dodatkowych funkcji. Jednak to moment obrotowy wkrętarki w największym stopniu wpływa na jakość, efektywność i bezpieczeństwo pracy.

Znaczenie momentu obrotowego wkrętarki
Moment obrotowy to iloczyn długości ramienia (ramieniem w tym przypadku będzie promień średnicy wkrętu) i siły działającej na jego koniec wyrażony w niutonometrach (Nm). Im wyższy ustawimy na wkrętarce moment obrotowy, tym dłuższe i grubsze wkręty możemy wkręcać w materiał o coraz to większej twardości.

Wartość momentu obrotowego należy ustawiać odpowiednio do planowanej pracy. W zależności od modelu wkrętarki, moment obrotowy regulowany jest za pomocą sprzęgła, biegów, przekładni lub czujników siły. Ilość możliwych pozycji ustawienia momentu obrotowego na wkrętarce decyduje o jej wszechstronności i możliwości pracy z różnego rodzaju wkrętami oraz materiałami.

Moment obrotowy a efektywność pracy
Źle dobrany moment obrotowy może powodować przewiercanie wkrętu przez materiał, notoryczne urywanie łbów wkrętów, przekręcanie gwintów, zrywanie bitów oraz zrywanie gniazd torx, czyli uszkadzanie ich w stopniu uniemożliwiającym wykręcanie wkrętu lub nawet jego identyfikację.

Znajomość wartości momentu wkręcania wkrętu jest konieczna dla zachowania wysokiej efektywności pracy. To właśnie moment wkręcania wkrętu jest tym czynnikiem, pod który należy ustawiać moment obrotowy wkrętarki.

Znając wartość momentu wkręcania wkrętu, możemy uniknąć wielu komplikacji podczas pracy. Informacja ta pozwala nam również oszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na próby mające określić właściwy sposób wwiercania się w konkretną powierzchnię.
Każdy z wkrętów DMX ma podaną wartość momentu obrotowego określoną na podstawie badań przeprowadzonych na drewnie C24. Dzięki temu, że wartość ta jest stosunkowo niska, możliwie jest montowanie ich również za pomocą słabszych wkrętarek.

Moment obrotowy wkrętarki, a moment wkręcania wkrętu
Właściwe dopasowanie ustawienia wkrętarki do wkrętu chroni przed uszkodzeniem konstrukcji, nad którą pracujemy, i pozwala w pełni zachować jej walory estetyczne. Wybierając konkretną pozycję ustawienia momentu obrotowego wkrętarki, musimy pamiętać o tym, iż wartość ta zawsze powinna być większa od momentu wkręcania wkrętu.

Pamiętaj! W żadnym wypadku nie należy mocować wkrętu wkrętarką o mocy obrotowej niższej niż moment wkręcania wkrętu.

DMX logo